در حال بارگذاری ...
در گفت‌وگو با مجتبی والی نژاد کارگردان نمایش‌های خیابانی «سربند آخر»:

به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا دو سال است که از اجرا در کربلا محروم شدیم

مجتبی والی نژاد از آن دست کارگردان‌هایی است که سالیان سال است که سعی می‌کند چراغ هنر آیینی و هنر دینی در استان خراسان جنوبی روشن و پرفروغ‌تر از سال‌های قبل باشد. از این رو در کارنامه‌ی هنری او بیشتر رنگ و عطر شهادت و دلاوری و پاسداشت خون شهیدان به‌ویژه اجرای تعزیه و نمایش‌های دینی خصوصاً در حوزه‌ی عاشورا به چشم می‌خورد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خراسان جنوبی؛ مجتبی والی نژاد از آن دست کارگردان‌هایی است که سالیان سال است که سعی می‌کند چراغ هنر آیینی و هنر دینی در استان خراسان جنوبی روشن و پرفروغ‌تر از سال‌های قبل باشد. همین شد که در کارنامه‌ی هنری او بیشتر رنگ و عطر شهادت و دلاوری و پاسداشت خون شهیدان به‌ویژه اجرای تعزیه و نمایش‌های دینی خصوصاً در حوزه‌ی عاشورا به چشم می‌خورد. همین شد تا باگذشت 3 سال از اجراهای دو نمایش «حبیب» و «سربند» در راهپیمایی اربعین 1398 در شهر کاظمین گفت‌وگویی با او ترتیب دهیم تا حال و هوای اجرای نمایش «سربند آخر» در دهه‌ی اول محرم در شهرستان بیرجند را از او جویا شویم.

با سلام به حسین (ع) ویارانش و تمامی کسانی که عزای حسین (ع) را عزای آزادگی و مقاومت در برابر ظلم می‌دانند. مجتبی والی نژاد هستم. از سال 1389 به‌صورت حرفه‌ای تئاتر را دنبال می‌کنم. سال 1398 برای راهپیمایی بزرگ اربعین در کربلا دو نمایش «حبیب» و «سربند آخر» را به‌عنوان کارگردان اجرا کردم. نمایش «سربند آخر» با 4 اجرا در شهر مقدس کاظمین در ایام اربعین حسینی با موضوع پیاده‌روی اربعین با بازی خودم و سید مرتضی دهشیبی و نمایش «حبیب» با 3 اجرا در شهر مقدس کاظمین با موضوع پیاده‌روی اربعین و کارگردانی بنده به اجرا رسید. این نمایش‌ها در غالب کاروان هنرمندان اعزامی حوزه هنری خراسان جنوبی به کاظمین و با حمایت موکب فرهنگی هنری آل یاسین توسط گروه هنری عصر هنر، 21 و 22 مهر 1398 در خیابان صاحب‌الزمان روبروی حرمین کاظمین با حضور جمع کثیری از عزاداران اهل‌بیت اجرا شد.

متأسفانه به دلیل وجود کرونا در این دو سال اخیر نتوانستیم در شهر مقدس کربلا نمایش آماده‌شده‌ی این گروه را اجرا کنیم و خوشبختانه با کمک حوزه هنری استان توانستیم موکب هنری را در محیط باز پارک توحید شهرستان بیرجند به راه انداخته و نمایش محیطی «سربند آخر» را اجرا نماییم.

نمایش سربند آخر به کارگردانی بنده و با بازی سید مرتضی دهشیبی، محمدرضا مرصعی و مجتبی والی نژاد در موکب هنر برپاشده در شهرستان بیرجند اجرا شد. این نمایش خیابانی از بین 72 تن از یاران امام حسین در صحرای کربلا به شخصیت والای «حر ابن ریاحی» پرداخته است و همانند سال قبل که این نمایش در موکب هنر اجرا شد، با توفیق الهی توانستیم برای دومین سال متوالی در این موکب اجرا داشته باشیم. خدا را شکر می‌کنم و خوشحالم با همراهی هنرمندان عاشورایی و همت حوزه هنری استان توانستیم این اجرا را به سرانجام رسانده و با کمک امام حسین (ع) به این گروه توفیق این اجراها را برای ادای دینی هرچند کوچک به آستان این امام عزیز و شهدای کربلا داشتیم. با آرزوی سلامتی برای تمام هم‌وطنانم و نابودی هرچه زودتر این بیماری، امیدوارم توفیق این را داشته باشیم تا در صورت از بین رفتن این بیماری این نمایش را در کربلا به اجرا برسانیم. هرچند چندین ایده و طرح نمایش برای اجرا در کربلا در نظر داریم که در حال آماده‌سازی است.

خدا را شاکریم که امسال مردم عزادار پرشورتر و با اشتیاق بیشتری در موکب هنر حاضر شدند و از این نمایش استقبال ویژه‌ای نمودند. نمایش سربند آخر علاوه بر دو اجرایی که در موکب هنر داشت، با توجه به درخواست مردم و هنردوستان، در محیط باز دو مسجد در شهرستان بیرجند نیز اجرا شد.

در پایان با تشکر از سید مرتضی دهشیبی و محمدرضا مرصعی، از مسئولین حوزه‌ی نمایش در استان می‌خواهم تا در رابطه با نمایش‌های حوزه‌ی دینی همراهی بیشتری با هنرمندان این حوزه داشته و بتوانیم با همراهی این عزیزان علاوه بر ایجاد انگیزه برای هنرمندان، باعث بالندگی هنر حوزه‌ی دینی شده و هنرمندان با اشتیاق بتوانند وارد این حوزه شوند و دغدغه‌ی این هنرمندان چیزی جز کیفیت اجرا برای هنردوستان حوزه تئاتر دینی نباشد.
مطالب مرتبط

به همت گروه تعزیه‌خوانی عاشقان اهل‌بیت (ع)

اجرای تعزیه‌خوانی دهه‌ی اول محرم در شهرستان بیرجند
به همت گروه تعزیه‌خوانی عاشقان اهل‌بیت (ع)

اجرای تعزیه‌خوانی دهه‌ی اول محرم در شهرستان بیرجند

علیرضا محمدی سرپرست گروه تعزیه‌خوانی عاشقان اهل‌بیت (ع) گفت: به همت این گروه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجراهای تعزیه در فضای باز در دهه‌ی اول محرم برگزار می‌شود.

|

رئیس گروه نمایش پاتوق شهرستان بیرجند خبر داد:

پایان اجرای نمایش‌های چایخانه پاتوق در شبکه‌ی استانی
رئیس گروه نمایش پاتوق شهرستان بیرجند خبر داد:

پایان اجرای نمایش‌های چایخانه پاتوق در شبکه‌ی استانی

رئیس گروه نمایش پاتوق شهرستان بیرجند گفت: اجرای مجموعه نمایشی چاپخانه پاتوق که هر شب از شبکه استانی خاوران خراسان جنوبی از ساعت 21 الی 22 در قالب برنامه‌ی شب‌های زعفرانی به تهیه‌کنندگی داوود شیخ و به نویسندگی و کارگردانی محسن ملک‌آبادی از نیمه خردادماه آغاز و تا روز 17 ...

|

ملیحه محمدی رئیس گروه نمایشی و آموزشگاه هنری تچرا

برگزاری دو کارگاه نمایش کودک و نوجوان «تچرا» و «شهر قصه» در بیرجند
ملیحه محمدی رئیس گروه نمایشی و آموزشگاه هنری تچرا

برگزاری دو کارگاه نمایش کودک و نوجوان «تچرا» و «شهر قصه» در بیرجند

نمایش و به‌خصوص نمایش کودک و نوجوان به‌عنوان روشی جدید برای ارتباط این گروه سنی با همسالان و بزرگ‌سالان و افزایش حس علاقه‌مندی به خود و توانایی‌های شخصی درنتیجه‌ی یک فعالیت گروهی و حضور در نمایش را موجب می‌شود.

|

رئیس گروه نمایش پاتوق شهرستان بیرجند خبرداد:

نمایش‌های چایخانه پاتوق در قاب تلویزیون استانی
رئیس گروه نمایش پاتوق شهرستان بیرجند خبرداد:

نمایش‌های چایخانه پاتوق در قاب تلویزیون استانی

رئیس گروه نمایش پاتوق شهرستان بیرجند گفت: این گروه نمایشی از نیمه‌ی خردادماه سال جاری هر شب در بخش نمایش زنده با اجرای هنرمندان این گروه و هنرمندان میهمان، نمایش‌های کوتاهی را در قالب سری نمایش‌های چایخانه پاتوق در قاب تلویزیون تقدیم نگاه هم استانی های عزیز می کند.

|

با توجه به شیوع کرونا و به همت گروه نمایش «میم»

نمایش «قلاده ای برای سگ مرده» به صورت مجازی اجرا شد
با توجه به شیوع کرونا و به همت گروه نمایش «میم»

نمایش «قلاده ای برای سگ مرده» به صورت مجازی اجرا شد

نمایش « قلاده ای برای سگ مرده» با توجه به شرایط استان و شهرستان بیرجند، دسترسی و نمایش فیلم این نمایش از تاریخ 27 اسفندماه 1399 لغایت 6 فرودین ماه 1400 از طریق کانال انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی در سایت آپارات به نشانی «بیرجند تئاتر» و کانال انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی در ...

|

یادداشت رئیس انجمن نمایش خراسان جنوبی:

استاد علی شریفی استان متأثر از حضور و راهنمایی‌های او
یادداشت رئیس انجمن نمایش خراسان جنوبی:

استاد علی شریفی استان متأثر از حضور و راهنمایی‌های او

حضور جوانان پرتلاش و اساتید پرتجربه و دانش در کنار هم همواره باعث پویایی و رشد است و عرصه تئاتر نیز از این دایره خارج نیست. استاد علی شریفی سال‌ها است که در عرصه تئاتر خراسان جنوبی تأثیرگذار بوده و هست.

|

نظرات کاربران